1. DAN: Solata z jajci
Da se napolnemo z vitamini si prvi dan privoščimo solato. Zeleni solati dodajte paradižnik, oreščke, koruzo in trdo ali poltrdo kuhano jajce.
Zelena solata ima malo kalorij (100g zelene solate ima prbl. 15kcal), vsebuje pa veliko vitamina A, K, C ter tudi nekaj vitamina B6. Prav tako vsebuje kalcij, magnezij in železo. Je bogata z omega-3 maščobnimi kislinami in je odličen antioksidant. Pomaga pri preprečevanju bolezni srca, prav tako pripomore k zdravim kostem. Nekateri pravijo, da celo preprečuje Alzheimerjevo bolezen, a zaenkrat ni dovolj raziskav, ki bi lahko to trditev popolnoma potrdile ali ovrgle.
Paradižnik je prav tako odličen oksidant, ki vsebuje veliko vitamina C in nekaj vitamina E. Je odličen vir kalija, vsebuje tudi kalcij in magnezij. Znižuje holesterol in tako preprečuje srčno-žilne bolezni. Prav tako vedno več raziskav dokazuje, da paradižnik preprečuje rakava obolenja.
Oreščki so odličen vir beljakovin, mineralov,vitaminov in vlaknin. Nekatere raziskave so celo pokazale da se je ljudem ob uživanju oreščkov v krvi povečal delež hormona serotonina, ali po domače hormona sreče.
Koruza vsebuje kar nekaj vitamina A, prav tako naš organizem obogati z železom. Pomaga uravnavati raven sladkorja in holesterola v krvi.
O jajcih pa sem že pisala, objavo si lahko preberete tukaj.
2. DAN: Losos v limonini omaki s polento
Lososa popecite na žaru. Omako pripravite tako, da na srednje velikem ognju segrejete 2 žlici olivnega olja, dodate 3 nasekljane mlade čebulice in jih pražite, dokler se ne zmehčajo. Nato dodate limonin sok iztisnjen iz 2 limon ter naribano lupinico 1 limone. Dodate še (če je le možno doma narejeno) zelenjavno jušno osnovo in vse skupaj premešajte. Polento lahko normalno skuhate ali pa jo popečete na žaru (recept). Krožnik obložite z listi špinače.
Losos vsebuje veliko vitamina B12 in D, nekoliko manj pa tudi vitamina B3. Prav tako je odličen vir omega-3 maščobnih kislin ter vsebuje veliko beljakovin. Predvsem zaradi visoke vsebnosti omega-3 pripomore h kar veliko zdravstvenim težavam: zaščiti naše sklepe, pripomore k boljšemu vidu, preprečuje rakava obolenja, srčno-žilne bolezni... Razlogov za jesti lososa je torej ogromno ;)
Limona vsebuje veliko vitaminov, prav tako je dobra za našo prebavo in jetra. Krepi naš imunski sistem, preprečuje rakava obolenja, nekatere raziskave pa kažejo da celo preprečuje astmo.
Špinača je najbolj bogata z vitaminom K, ki pripomore k zdravim kostem, saj preprečuje pretirano razgradnjo kostnih celic. Prav tako vsebuje veliko vitamina C, E, beta-karotena ter mangana in cinka.
3. DAN: solata z ohrovtom
Sesekljamo ohrovt na manjše trakove, dodamo mu nariban korenček, paradižnik, lanena semena in feta sir. Prelijemo s kančkom olivnega olja in vse skupaj premešamo.
(foto)
O paradižniku je že bilo govora,
korenje vsebuje veliko beta karotena, kar pomaga izboljšati naš vid. Vsebuje tudi veliko vitamina C, poleg tega pa ima veliko drugih antioksidantov, ki ščitijo naš srčno-žilni sistem.
Ohrovt je bogat vir antioksidantov, vsebuje vitamine A,K, C in B6. Prav tako ima veliko omega-3 maščobnih kislin in deluje protivnetno. Prav tako znižuje raven holesterola v krvi.
Lanena semena so izjemno bogata z vlakninami, ki izboljšujejo našo prebavo, prav tako pomagajo pri zniževanju nivoja sladkorja v krvi in preprečujejo rakava obolenja. So odličen vir omega-3 maščobnih kislin.
4. DAN: Polnjene paprike s kuskus-om
Zakaj bi paprike vedno polnili z mesom? Napolnimo jih s kuskusom. Postopek je enak, le da na mesto mesa dodamo polnozrnat kuskus, ki ga lahko skuhamo z vodo ali z (doma narejeno!) zelenjavno jušno osnovo. Po želji ;)
Kus-kus ima veliko selena, ki pripomore k zdravemu srcu, dobremu imunskemu sistemu, prav tako pa pomaga preprečevati nastanek rakavih obolenj. Selen je prav tako pomemben dejavnik pri nastajanju mišic. Kus-kus vsebuje tudi veliko vlaknin, ki pripomorejo predvsem k dobri prebavi, prav tako je tudi beljakovinsko bogat.
Paprika ima prav tako ogromno vlaknin, poleg tega pa je bogata z vitaminom C (ima ga več kot npr. citrusi) s čimer krepi naš imunski sistem, prav tako pa vsebuje tudi folno kislino ter vitamin B6.
5. DAN: Samostanska pojedina
Gre za kitajsko jed, ki pa je vedno bolj priljubljena tudi pri nas. Jaz si jo zelo rada privoščim v kitajski restavraciji, seveda pa si jo lahko pripravite tudi doma. Različno zelenjavo (paprika, korenček, sojini kalčki, bambus, por) prepražite in jo prelijte s sojino omako. Kot prilogo si skuhajte navaden riž.
O papriki in korenju sem pisala že v prejšnjih kosilih,
Sojini kalčki so zelo bogati s folno kislino ter vitaminom C. So bogat vir beljakovin, a so vseeno nizkokalorični.
Por je vsebuje veliko vlaknin, poleg tega pa je dober vir vitamina C, B6, magnezija, železa in kalcija. Vsebuje dosti antioksidantov, ki krepijo naš imunski sistem ter preprečujejo rakava obolenja. Prav tako por pomaga pri zniževanju holesterola in posledično nastanku srčno-žilnih bolezni.
Bambus je še en odličen nizkokaloričen vir beljakovin, prav tako vsebuje veliko vlaknin, itamin A, vitamin B6, vitamin E ter folno kislino. Od mineralov v bambusu lahko najdemo kalcij, magnezij, kalij, cink, mangan, selen in železo.
6. DAN: Tunina solata
Ena najbolj priljubljenih solat. Zeleni solati & rukoli dodajte tuno, papriko, paradižnik in koruzo.
Pozitivne učinke solate, paprike, paradižnika in koruze sem že napisala,
Rukola, prav tako kot zelena solata, vsebuje veliko vitamina A, K in C. Prav tako vsebuje folno kislino, železo in magnezij.
Tuna je kakor losos bogata z omega-3 maščobnimi kislinami. Prav tako vsebuje kar precej selena ter vitaminov B12 in B3.
7. DAN: solata z avokadom
Obožujem avokado, tale recept pa sem pred kratkim odkrila na internetu, in sicer tukaj. Ker je že včeraj na meniju bila tuna, priporočam da jo v tej jedi zamenjate s tofujem (preizkušeno odlično).
Avokado je bogat z vlakninami, kalijem, ter vitamini K, C, B6, B3 in E. Znižuje raven holesterola, prav tako vsebuje antioksidante ki ščitijo naš vid, ter pomaga pri preprečevanju rakavih obolenj.
Kumare vsebujejo precej folne kisline, prav tako tudi vitamine K, B1,B5, B7, C ter kalij. So dobre za naše možgane, prebavo in srce, nekatere raziskave pa so pokazale, da so celo učinkovite proti stresu.
Zraven jedi si privoščite tudi priljubljeno solato ali sveže iztisnjen naravni sok. Upam da so vam jedi všeč. v kratkem pa za vas pripravljam še 3. del objave, da bomo res prišli nazaj v top formo!
Se beremo :)
Ni komentarjev:
Objavite komentar